تورچین

نام رسمی: جمهوری خلق چین
نام محلی: ژوانگهو (Zhonghua)
اسامی دیگر: امپرتوری آلمانی، چین سرح، چین کمونیست
پیتخت: پکن
تاریخ استقلال: داری قدمت تاریخی
روز ملی:اول ماه اکتبر سالروز تاسیس جمهوری خلق چین(1949)
نوع حکومت: جمهوری تک حزبی خلق با یک مجلس قانون گذاری، از سال 1949
رئیس حکومت: رئیس جمهور
رئیس دولت: نخست وزیر
مساحت نه میلیون پانصد وهفتادودوهزارو نهصد کیلومتر مربع
واحد پول: رنمینی یو آن

سرزمین چین پرجمعیت ترین کشور جهان محسوب می شود، پهنه وسیعی از آسیی مرکزی و خاوری را در برگرفته است. ین کشور عظیم از شمال به مغولستان، از شمال خاوری به کشور روسیه، از خاور به کشور کره شمالی، دریی زرد و چین شرقی، از جنوب به دریی چین جنوبی، کشور ویتنام، لائوس، میانمار(برمه)، هند، بوتان و نپال، از غرب به کشورهای هند، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان و از شمال غربی به پیش تثبیت گردیده است. قرنهاست که تمدن چین داری شهرت خاص و عام است.

 

اطلاعات ضروری
طول پرواز از تهران تا پکن حدود 7ساعت می باشد.
زمان: چین در 8+ ساعت گرینویچ قرار داردپکن حدود سه ساعت و نیم و شانگهای حدود 4ساعت جلوتر از تهران هستند.
واحد پول چین: یوان
ولتاژ برق: 220 ولت
آب لوله کشی قابل شرب نیست.
کد تلفن پکن 008610 و شانگهای 008621 می باشد.
برای رانندگی در چین نیاز به گواهینامه بین‌المللی (IDP) دارید.

شانگهای (Shanghai)
شانگهای یکی از مهمترین شهر‌های بندری چین است؛ به عبارتی پیشرفته‌ترین و بزرگترین شهر چین

این شهر در کرانه چپ رودخانه هوانگ پو در جنوب یانگ‌تسه قرار دارد با فاصله اندکی از اقیانوس آرام و نامش به چینی بر فراز دریا معنی دارد.

شانگهای در اوایل قرن بیستم یکی از بزرگترین شهرهای دنیا محسوب می‌شد و بزرگترین مرکز تجاری آسیا بود، اما طی دوران مائو شکوه و جلال خود را از دست داد.

در کمتر از یک قرن دوباره شانگهای اعتبار گذشته‌‌اش را باز یافت و آنگونه که از معماری مدرن آن بر می‌آید، اکنون این شهر جایگاه خود را دوباره به عنوان یکی از بزرگترین موتورهای اقتصادی جهان به سرعت به دست می‌آورد.

شانگهای که حزب کنونی چین در آن پایه گذاری شد، به شهر جنگل آسمانخراش‌ها معروف است. شهر روشنفکری و کارگری با ۲۵ دانشگاه و موسسه دانشگاهی.
این شهر در کرانه چپ رودخانه هوانگ پو در جنوب یانگ‌تسه قرار دارد با فاصله اندکی از اقیانوس آرام و نامش به چینی بر فراز دریا معنی دارد

بر اساس گزارشی که در سایت ملزومات انعکاس یافته است، این شهر یکی از مهمترین مراکز بزرگ تجاری جهان محسوب می‌شود و تمرکز مراکز گردشگری در شانگهای باعث شده تا این شهر بیش از پیش رشد کند.

تعداد 18 بنای بلند مرتبه بالای 200 متر در این شهر سیمایی جذاب به این شهر داده است. وجود برج تلویزیونی مروارید مشرق با 468 متر ارتفاع بر شکوه این شهر قدیمی افزوده است و به آن جذابیت خاصی داده است.

شانگهای یکی از شهرهای پر جمعیت جهان است. هر چند داشتن جمعیت 1/13 میلیون نفری در کشوری مانند چین چندان به چشم نمی‌آید اما حضور این تعداد از شهروندان و ارائه خدمات شهری به آنها بی‌تردید کار توانفرسایی است.

شهر شانگهای به دو بخش توسط رودخانه تقسیم می‌شود. نمایی بیرونی از ساختمان موزه شانگهای که بخش شرقی که ناحیه تازه ساخت آن و با معماری جدید می‌باشد پودونگ و شرق آن شانگهای نام دارد که در منتها الیه غربی آن فرودگاه خونچای که مربوط به پروازهای داخلی است قرار دارد.

مراکز خرید شانگهای عبارتند از: خیابان نانجینگ و فروشگاه Number One

هانگزو (Hangzhou)
شهر هانگزو، مرکز ایالت Zhejiang و مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این ایالت می باشد. این شهر که واقع در ١٨٠ کیلومتری شانگهای و در جنوب Grand Canal ، در کنار رود Qiantang و دلتای Yangtze قرار دارد، به دلیل طبیعت و موقعیت زیبا و مشهورش و همچنین آب و هوای معتدل و چهار فصلش، یکی از شهرهای مهم و توریستی کشور چین می باشد خیابان Qing He Fang، که یکی از مراکز خرید مشهور در هانگزو است نیز از قدیمی ترین خیابان های این شهر می باشد.

هانگزو شهر دریاچه ها است. زیبایی اش در تصور نمی گنجد. در هانگزو از شهر صنعتی شانگهای فاصله می‌گیرید و به دامان طبیعت فرو می روید. راه رفتن در باغ گل آن چیزی نیست که بتوان از خاطره ها محو کرد.

هانگزو بهشت عکاسان طبیعت است. در هر قدمی جلوه ای بدیع از طبیعت رو می نماید و انگشت را نمی توان از روی شاتر دوربین لحظه ای دور کرد. در دریاچه های هانگزو ، جزیره های کوچک دیده می شوند که در داخل بعضی از این جزایر، دریاچه ای دیگر قرار دارد.

از محصولات برجسته هانگزو می توان ابریشم چین ، چای و نشاسته نیلوفر آبی را نام برد.

این شهر دارای عالی ترین پارچه های اطلسی ابریشمی است و بهترین مرکز بری خرید پارچه و البسه ابریشمی ، بازار ابریشم این شهر است که در تقاطع خیابانهای فنگ شی (Fengqi) و تیوچانگ (Tiyuchang) واقع شده است.

چی لانگ جینگ (Longjing) یا چای خوب اژدها نیز یکی از کالاهای خوب این شهر است که داری تاریخ قدیمی است و برای سلامتی بسیار مفید است.

از مراکز خرید تاریخی این شهر می توان خیابان شینگ هفانگ (Qinghefang) را نام برد که شما با قدم زدن و تماشی ساختمانهای قدیمی آن می توانید صنایع دستی خوبی خریداری نمایید.

از دیگر مراکز خرید این شهر می توان خیابان یان آن (Yanan) ، خیابان ولین (Wulin) ، بازار شب و بازار پوشاک سی جی شینگ (Sijiqing) را نام برد.

دیدنی های هانگزو :

 • موزه ملی ابریشم چین (China National Silk Museum) واقع در ساحل جنوبی دریاچه غربی (West Lake)

 • گراند کانال (Grand Canal) که طولانی ترین کانال آب دست ساز به طول ۱۷۶۴ کیلومتراست.

 • گوشان(Gu Shan) یا هیل انفرادی (Solitary Hill) که مکانی بسیار زیبا و محل زندگی لین بو (Lin Bu) ، زاهد و شاعر بزرگ چین است.

 • باغ گیاه شناسی (Botanical Garden) که باغ بسیار زیبای هانگزو با انواع متنوع گلهای زیبا و کمیاب می باشد.

 • چشمه هوپااو (Hupao Spring) که چشمه ای زیبا در منطقه ای بسیار دیدنی با آبی معروف و نوشیدنی است.

 • معبد لینگ یین (Ling Yin) که یکی از معروفترین معابد بودایی در چین است که در سال ۱۹۶۱ در فهرست آثار باستانی جهان ثبت گردید.

 • آرامگاه جنرال (Mausoleum of General Yue Fei) که آرامگاه یکی از مشهورترین و بزرگترین فرماندهان نظامی چین است که در قرن ۱۲ ساخته شده و در سال ۱۷۱۵ بازسازی گردید.

 • موزه ملی چای (National Tea Museum) که تنها موزه چای در چین است و دیواری به دور آن نبوده و با پوشش گیاهی محصور شده است.

 • دریاچه شیان دااو (Qian Dao Lake) که دریاچه ای بسیار زیبا است که در سال ۱۹۵۹ ساخته شده است.

 • رودخانه شیان تانگ (Qiantang River Bore) که بزرگترین رود ایالت ژجیانگ (Zhejiang) است.

 • برکه ماهی های قرمز (Red Carp Pond) که دریاچه ای بسیار زیبا با ماهی های دیدنی واقع در پارک گلها (Flower Harbor) واقع شده است.

 • بتکده شش هارمونی (Six Harmonies Pagoda) که پاگودا یا همان بتکده ی بسیار زیبا واقع در جنوب دریاچه غربی (West Lake) که در دوران امپراتوری سلسله سونگ (Song) ساخته شده است.

 • دریاچه غربی (West Lake) که دریاچه زیبا و بسیار مشهور هانگزو با مساحتی بالغ بر ۶ کیلومتر مربع است.

 • ووزن (Wuzhen) که شهری شناور و بسیار زیبا با قدمتی ۲۰۰۰ ساله است و بندر حمل و نقل دریایی و مرکز اقتصادی چین می باشد.

پکن (Beijing)
پکن پایتخت و دومین شهر بزرگ کشور چین است که در شمال غرب این کشور قرار دارد. این شهر در تقسیمات کشوری معادل یک استان به شمار می‌آید. پکن پس از شانگهای دومین شهر بزرگ چین به شمار می‌رود.

نام پکن (به معنای پایتخت شمالی) همانند بسیاری از پایتخت‌های شرق آسیا از محل جغرافیایی آن واقع در شمال چین اقتباس شده است. نام پکن در طول تاریخ دچار تحولات زیادی شده است؛ پیکین نام اصلی این شهر است. در غرب به آن بیجینگ می گویند که این نام، برداشتی است که مبلغان مذهبی فرانسوی از نام بینپیگ داشته اند.

پکن در شمال چین قرار دارد و کمان شمالی این شهر در محاصره چندین رشته کوه است. این کوه‌ها در طول تاریخ همانند سپری پکن را از دستبرد اقوام مهاجم شمالی محفوظ نگه‌داشته‌اند. در پکن دو رودخانه به نام های یونگ رینگ و چائوبی وجود دارد.

پکن طبق سرشماری سال 2007 هفده میلیون و چهارصد و سی هزار نفر جمعیت دارد. میزان تراکم جمعیت در این شهر در هر کیلومتر مربع 1037.4 نفر است. پکن از نظر جمعیت بیست‌ و ششمین و از لحاظ تراکم جمعیتی چهارمین شهر چین به شمار می‌رود.

حمل ونقل عمومی
پکن۱۶۸۰۸ کیلومتر مربع مساحت و نزدیک به 17 ملیون نفر جمعیت دارد. از این رو حمل ونقل عمومی در این شهر متناسب با این مساحت و جمعیت باید بسیار گسترده و مدرن باشد. با توجه به نیاز پکن به سیستم پیشرفته حمل ونقل در پکن، پنج کمربندی، 9بزرگراه و 11بزرگراه ملی احداث شده است. همچنین چند خط BRT و چند خط ریلی در شهر احداث شده است تا حمل ونقل عمومی در این کلانشهر بسیار بزرگ، به سهولت انجام شود.

پکن همچنین شش فرودگاه که بزرگ‌ترین آن‌ها فرودگاه بین‌المللی پکن نام دارد. بیشتر پرواز‌های داخلی و تقریبا تمامی پرواز‌های بین‌اللملی پکن از طریق این فرودگاه انجام می‌شود. پنج فرودگاه دیگر شهر بیشتر کاربردهای نظامی دارند.

جاذبه های گردشگری شهر
از آنجا که پکن سابقه تاریخی بسیار زیادی دارد و پایتخت چین است، در آن جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد. بدون شک مهم ترین آن‌ها دیوارهای قدیمی شهر است که روزگاری گرداگرد شهر احداث شده بودند. امروزه بسیاری از دروازه‌ها و دیوار اصلی تخریب شده‌اند و به جای آن بزرگراه‌ها و خیابان‌های جدید احداث شده است تا جریان حمل ونقل در این کلانشهر روان باشد.

علاوه بر این دیوار که روزی بر دور شهر کشیده شده است، در پکن دیوار معروف دیگری وجود دارد. این دیوار که در دوره حکومت تاتارها احداث شده است یکی از پرجاذبه ترین مجموعه قصرهای جهان را در خود جای داده است.

درون این دیوار شهر ممنوعه قرار دارد. این مجموعه قصرها که در طول حکمرانی سلسله های مینگ و کینگ بر چین محل استقرار امپراتور بوده است اینک تحت عنوان موزه قصر یکی از جاذبه های گردشگری پکن به شمار می رود.

9 هزار و 999 ساختمان این مجموعه که در میان دیواری به ارتفاع 10 متر و خندقی به عمق 6 متر محصورند در سال 1987 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند و سالانه از محل بازدید گردشگران داخلی و خارجی درآمد بسیار زیادی نصیب پکن می‌کنند. این مجموعه دقیقا در شمال میدان تیان آنمن قرار دارد.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری پکن، میدان معروف تیان آن من است. این میدان، یادآور انقلاب کمونیستی جمهوری خلق چین است. در اطراف تیان آنمن تالار بزرگ خلق، چندین یادواره انقلاب و موزه انقلاب و تاریخ قرار گرفته‌اند.

دیگر جاذبه های گردشگری پکن دریاچه‌های مصنوعی، پارک‌ها و معابد قدیمی هستند.

مراکز خرید
مراکز خرید شهر پکن عبارتند از: بازار هنگ کنگ - فروشگاه بزرگ خونچیا - خیابان ونگ فوجینگ - مرکز لوفت هانزا- مرکز شیدن در خیابان شیدن- فروشگاه فرند شیپ